Gluma za odrasle

Program Glume u LekArt edukativnom centru namenjen je polaznicima koji su stariji od 18 godina, i predstavlja jedinstven spoj iskustva većine ključnih glumačkih i pedagoških poetika i metoda XX veka: Stanislavskog, Mejerholjda, Vahtangova, Mihaila Čehova i Strazberga, koji mladom čoveku omogućavaju da kroz igru i druženje istraži sebe i svoje buduće zanimanje na do sada neslućeni način – istražujući sebe kroz druge i druge kroz sebe.

Šta dobijate?

• Oslobađanje od treme vezane za javni nastup
  • Rad na monolozima i dijaloškim scenama najvećih svetskih klasika
  • Upoznavanje sa osnovama pozorišne umetnosti kroz elementarna glumačka pitanja: ko?, šta?, kako?, gde?, zašto?
  • Osnovne i napredne tehnike analize pozorišnog teksta
  • Stvaranje scenskog lika (imitacija, identifikacija, potonuće)
  • Osvešćivanje sopstvenog tela i govornog aparata
  • Pravilnu postavku govornog aparata
  • Vežbe za jačanje koncentracije
  • Vežbe za podsticanje improvizacije i mašte (bez teksta, sa zadatim okolnostima)
  • Buđenje samopouzdanja i osećaja za kolektivnu igru

Kako izgleda program?

Na programu Gluma za odrasle, pored toga što imate priliku da se upoznate sa osnovnim tehnikama glume kao profesije, biće vam omogućeno da steknete i ona iskustva koja nisu implementirana u formalno glumačko obrazovanje na akademijama, a to su osnovne tehnike pozorišne režije i avangardnih praksi Bertolta Brehta, Jeržija Grotovskskog i Euđenija Barbe.

Baveći se temeljnim uporištima savremene glumačke umetnosti, ovde ćete naučiti kako da „gledate”, ne samo iz sopstvene vizure već i objektivno, tumačeći sebe sa distancom koja vam dozvoljava dublju samospoznaju i samokritičnost, kao i iz vizure drugih ljudi sa razumevanjem i tolerancijom.

Hvatanje ukoštac sa svim strahovima, kompleksima, stidom, a istovremeno negovanje i ohrabrivanje svakog talenata kroz pozitivno, duhovito i neformalno druženje, predstavlja kreativu edukacije za svakog polaznika. Program je namenjen svim uzrastima.

Vaš predavač: Branislav Lečić

Branislav Lečić je rođen 1955. godine u Šapcu. Studirao je osnovne studije glume u klasi profesora Minje Dedića. Dve godine nakon diplomiranja, postaje član Jugoslovenskog dramskog pozorišta. Dobitnik je Sterijine nagrade, kao i četiri Godišnje nagrade JDP.

Režirao je za JDP Šilerove Razbojnike, Sveti Georgije ubiva aždahu Dušana Kovačevića u Nacionalnom teatru u Atini, Balkansku rapsodiju Pavlosa Matesisa u Bitef teatru, Indigo Dušana Premovića u produkciji Grad-teatra Budve, Smart studija i Doma omladine, i predstavu Opomena. Deset godina posle – Zoran Đinđić u produkciji Smart studija (izvedena u Sava centru).

Jedan je od osnivača najznačajnijih alternativnih pozorišnih grupa, koje su bitno uticale na pozorišni život u zemlji. Predavao je glumu na Univerzitetu u Nišu, i bio prvi ministar kulture posle demokratskih promena 5. oktobra 2000. Trenutno je dekan i profesor glume na Akademiji lepih umetnosti i multimedija u Beogradu.

1. Najpoznatije uloge:
    • Kralj Aleksandar (Montevideo);
    • Teja (Profesionalac);
    • Gavrilo Milentijević (Tri karte za Holivud);
    • Crni u seriji Sivi dom;
    • Aleksa Šantić na filmu i u istoimenoj seriji;
    • Dragan (Bulevar Revolucije);
    • Mustafa (Underground);
    • Sudija Ris (Porodično blago).

Vaš asistent: Dejan Janković

Pozorišni reditelj Dejan Janković završio je osnovne studije pozorišne režije u klasi profesora Ljubiše Ristića i postdiplomske studije teorije umetnosti u klasi profesorke Tijane Popović Mlađenović.

Već nakon druge godine studija debitovao je kao asistent reditelja Slobodana Unkovskog na predstavi Život je san, u Narodnom pozorištu u Beogradu.

Od tada započinje saradnju sa mnogim afirmisanim pozorišnim umetnicima u zemlji i regionu. Dejan Janković profesionalno je aktivan na polju pozorišne i televizijske režije, fotografije i produkcije. Od 2011. godine član je Saveza dramskih umetnika Srbije, i počasni član i urednik pozorišnog i filmskog programa srpskog udruženja RAS u Oslu.

Razvijte svoje talente i zakoračite u svet umetnosti.
Upisni rok je u toku. Da saznate sve o upisu kliknite ovde.